Z początkiem listopada br. poseł Krzysztof Gawkowski złożył kolejną 242. swoją interpelację poselską w interesującej region sprawie. Zaproponował ulokowanie w Bydgoszczy Europejskiego Centrum Kompetencji w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa.
W interpelacji opatrzonej numerem 13465, skierowanej do prezesa Rady Ministrów, ministra cyfryzacji, poseł K. Gawkowski pyta, czy taka lokalizacja była brana pod uwagę?
Gdyby udało się doprowadzić do sukcesu, inicjatywa posła Gawkowskiego byłaby kontynuacją idei posła, później europosła Janusza Zemke, by Bydgoszcz stawała się centrum europejskiej obronności. To w Bydgoszczy w 2004 r. umiejscowiono Joint Force Training Centre, czyli Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Funkcjonuje też 1. Pomorska Brygada Logistyczna dająca wsparcie m.in. wojskom na misjach ONZ.
Poseł Krzysztof Gawkowski podkreśla w swojej interpelacji równie ważne argumenty: „Od dłuższego czasu trwają prace nad stworzeniem europejskiego centrum dot. cyberbezpieczeństwa. Centrum ma poprawić koordynację działań podejmowanych w poszczególnych państwach członkowskich w przemyśle oraz w obszarze badań i innowacji w zakresie cyberbezpieczeństwa. Będzie ono także wdrażać fundusze przeznaczone na cyberbezpieczeństwo, przewidziane w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 – czyli Cyfrowa Europa oraz Horyzont Europa.
Do tej pory nie została jeszcze potwierdzona jego ostateczna lokalizacja, a Ministerstwo Cyfryzacji pracowało nad przygotowaniem oferty na ulokowanie w Polsce, co potwierdziłoby rosnącą rolę i pozycję Polski w UE w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Ze względu na brak decyzji o konkretnym umiejscowieniu chciałbym zaproponować jego lokalizację w Bydgoszczy. Bydgoszcz ze względu na umiejscowienie innych jednostek wojskowych i ważny punkt logistyczny byłaby doskonałą lokalizacją dla centrum. Jego lokalizacja w Bydgoszczy byłaby także mile widziana ze względu na wykwalifikowane kadry. Corocznie na rynek nowoczesnych technologii trafia spore grono absolwentów polskich uczelni technicznych i uniwersytetów z woj. kujawsko-pomorskiego. Siedziba centrum w Bydgoszczy byłaby możliwością ich zatrudnienia w instytucji unijnej, koordynującej aktywności UE w obszarze badań i rozwoju nowoczesnych technologii wykorzystywanych w cyberbezpieczeństwie.
W związku z powyższymi informacjami i walorami Bydgoszczy zwracam się z pytaniem: czy ta lokalizacja jest brana pod uwagę w umiejscowieniu europejskiego centrum dot. cyberbezpieczeństwa?”.
O odpowiedzi na tę interpelację premiera rządu, pełniącego równocześnie funkcję ministra cyfryzacji – poinformujemy.
Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa
***
Zgodnie z obietnicą – informujemy o odpowiedzi na interpelację posła K. Gawkowskiego, jakiej udzielił 22 listopada Marek Zagórski sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, czytaj TUTAJ.
***
Niestety, to nie Bydgoszcz będzie siedzibą Europejskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa, lecz Bukareszt, czytaj więcej: Europejskie Centrum Cyberbezpieczeństwa – nie w Bydgoszczy, nie w Polsce (sld.org.pl)
Opr. nim, Bydgoszcz, 17 listopada 2020 r., aktualizacja 26 listopada 2020 r., aktualizacja 17 grudnia 2020 r.