W niedzielę, 18 maja liderzy Lewicy i kandydaci do Parlamentu Europejskiego przedstawili program, z jakim KKW Lewica idzie do wyborów 9 czerwca. Przekonywali, że te wybory mają swoją dużą wagę, a frekwencja przy urnach może zdecydować jaka będzie Europa za dwadzieścia lat. To nie biurokraci, urzędnicy Komisji Europejskiej, a właśnie obywatele–wyborcy wskażą kierunek zmian w naszej Unii Europejskiej.
Krajową konwencję programową prowadziła Katarzyna Kotula. Podkreśliła, że to lewica właśnie dwadzieścia lat temu wprowadziła Polskę do Unii Europejskiej i nadała kierunek zmian w kraju. Zmian widocznych gołym okiem na drogach, autostradach, budowlach infrastrukturalnych w najmniejszych nawet miejscowościach, nowych szkołach i budynkach kultury. Otworzyły się szanse przed młodymi ludźmi, którzy mogli swobodnie podróżować po Europie – uczyć się i pracować, prowadzić własne biznesy. Był to wtedy skok w przyszłość.
Dzisiaj jesteśmy przekonani, że Unia Europejska powinna stawiać sobie ambitniejsze cele, skupiać się na zwykłych ludzkich sprawach, stąd hasło wyborcze Lewicy: Europa dla Ciebie!
Czego oczekujemy dziś od Europy ludzkich spraw?
Joanna Scheuring-Wielgus – trzeba skończyć z 8-godzinnym dniem pracy, wprowadzonym 100 lat temuż i czas to zmienić. Lewica proponuje 35-godzinny tydzień pracy, europejską płacę minimalną i ochronę pracowników w ramach Europejskiego Paktu Pracowniczego.
Włodzimierz Czarzasty – Europa dla Ciebie? Co to znaczy? Np. to, że jak wszyscy popadamy w kłopoty pocovidowe, to KE daje 723 mld euro, by wszystkie kraje UE, w tym Polska wydobyły się z tych kłopotów. Zintegrowana Europa to większe bezpieczeństwo, także Polski. To wartość dla każdego. 20 lat temu w Polsce było 500 km dróg szybkiego ruchu, teraz jest 5 tysięcy km. Unia miała wymiar gospodarczy i polityczny, a teraz chcemy, żeby miała wymiar ludzki! Europejski Fundusz Mieszkaniowy to kolejna propozycja Lewicy – 100 mld euro przeznaczonych na budowę mieszkań pod tani wynajem. (Z tego10 mld euro trafiłoby do Polski, to jest 100 tys. mieszkań dla młodego pokolenia).
Marek Belka – w roku 2022 UE wypracowała dokument regulacji minimalnego opodatkowania wielkich korporacji, które uciekają do rajów podatkowych i często nie płacą podatków w ogóle. Chodzi o to, by płaciły podatki tam, gdzie robią interesy, czyli np. w Polsce. Wspaniała regulacja, ale została zawetowana przez rząd PiS! Tylko dlatego, że chcieli sposobem wymusić zawieszenie postępowania w UE ws. łamania praworządności w Polsce, bo to szkodziło rządom prawicy i PiS–owi. Będziemy w PE dążyć do tego, by wykorzystać istniejące możliwości traktatowe, jak trzeba – aby tego rodzaju warcholstwo, współczesne liberum veto było niemożliwe. Chcemy być dumni z Unii Europejskiej.
Krzysztof Śmiszek – Jakie interesy nami kierują, że tak mocno zachęcamy do wzięcia udziału w tych wyborach? Te wybory to najważniejsze narzędzie, za pomoca jakiego możemy wpływać na przyszły kierunek rozwoju Europy, na lata, na pokolenia. Widzimy wiele zagrożeń dla Europy – wojna w Ukrainie, tendencje do podważania solidarności, integracji europejskiej, szerzenie dezinformacji, kłamstw o UE. W Polsce mamy zwolenników takiej narracji, pozostających pod wpływami z Rosji i Białorusi.
Wg Lewicy potrzeba jednak zmian w Unii Europejskiej – pakietu demokratycznego, wspartego głosami wyborców, który zawierałby postulaty:
1. inicjatywa ustawodawcza dla Parlamentu Europejskiego;
2. uprawnienia budżetowe dla Parlamentu Europejskiego;
3. prawo PE do składania wniosku o votum nieufności dla poszczególnych komisarzy, a nawet przewodniczącego Komisji Europejskiej;
4. zmniejszenie liczby koniecznych podpisów obywateli do złożenia obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej (obecnie wymagany jest milion podpisów z Europy), Lewica proponuje 500 tysięcy;
5. zakaz odrzucania inicjatyw i wniosków obywatelskich przez KE, głos obywateli musi się liczyć!
Magdalena Biejat – w Europie podziwiają kobiety polskie za walkę o demokrację w wyborach 15 października, teraz możemy wygrać walkę w Europie o prawa kobiet, to w Krakowie zaprezentowano projekt Karty Praw Kobiet Unii Europejskiej, teraz w Europie możemy dopilnować, by ją wdrożyć, by wszystkie Europejski miały zagwarantowane takie same prawa.
Robert Biedroń – art. 1 ustawy o ochronie praw zwierząt mówi, że zwierzę nie jest rzeczą. To my ludzie musimy zadbać o ich dobrostan i stanąć w ich obronie. Dlatego Lewica w PE walczyć będzie o powolanie Europejskiego Rzecznika Praw Zwierząt.
Wiktoria Barańska i Maciej Konieczny – mówili o warunkach życia ludzi młodych, bezpłatnych praktykach stażowych, braku akademików a potem zdobywania dachu nad głową, o utrzymaniu się na studiach. Postulują, by zajął się tym Parlament Europejski, w tym wnosza wnioski o sprawny i tani transport publiczny i sprawiedliwą transformację energetyczną.
Andrzej Szejna i Katarzyna Ueberhan – koncentrowali się na temacie życia seniorów, opiece nad nimi. Postulowali do PE o realizację Europejskiego Paktu Seniora. To nie tylko godna emerytura, ale dostęp do kultury, bon turystyczny. Szanse na lepsze życie dziadków i wnucząt to także opieka nad dziećmi, budowa żłobków, by kobiety po urlopie macierzyńskim mogły podjąć pracę zawodową (program Aktywny Rodzic).
Szczegółowe zapisy programu można znaleźć TUTAJ
Zapis transmisji Krajowej Konwencji Programowej TUTAJ
Opr. nim, 19 maja 2024 r.